Etapy procesu adopcyjnego

Rozpoczęciem starania o adopcję jest skontaktowanie się z Ośrodkiem Adopcyjno Opiekuńczym. Wszelkich informacji pracownicy ośrodka udzielić mogą telefonicznie, jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie osobista wizyta w najbliższym, dla swojego miejsca zamieszkania ośrodku. Podczas tego typu rozmowy informacyjnej z osobą odpowiedzialną za adopcje uzyskać można informacje na temat tego, jakie dokumenty konieczne są w procesie adopcyjnym w danym ośrodku, jakie są wymagania wobec rodziców adopcyjnych oraz możliwości przyjęcia dziecka.

Podczas rozmowy informacyjnej małżeństwo zostaje zarejestrowane w bazie osób zdecydowanych na adopcję oraz wykaz potrzebnych dokumentów do których należą:
odpis aktu małżeństwa,
zaświadczenie o niekaralności,
zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do adopcji dla obojga kandydatów,
wydane przez lekarza pierwszego kontaktu zaświadczenie od psychiatry o braku przeciwwskazań zdrowotnych do adopcji,
zaświadczenie o zatrudnieniu oraz zarobkach,
opinia z zakładu pracy,
listy z rekomendacjami, z adresem osoby rekomendującej daną osobę lub parę.
W niektórych ośrodkach wymaga się także osobnych zaświadczeń o bezpłodności oraz zaświadczeń od proboszcza parafii (w przypadku katolickich ośrodków adopcyjnych).

Drugi etap obejmuje rozmowę z psychologiem, podczas której przeprowadzane są badania i testy psychologiczne. Rozmowa ta ma na celu rozpoznanie nie tylko cech charakteru potencjalnych rodziców i możliwości, jakie mogą oni zaoferować  dziecku. Rozmowa z psychologiem pozwoli na zdiagnozowanie własnych motywacji do tak poważnej decyzji życiowej, jaką jest adopcja.

W celu poznania warunków życia oraz członków rodziny odbywa się także wywiad środowiskowy przeprowadzany przez pracowników Ośrodka Adopcyjnego w domu kandydatów.

Najważniejszym, pod względem proceduralnym, etapem procesu adopcyjnego jest zebranie Komisji Kwalifikacyjnej, która po zapoznaniu się z dokumentacją i opiniami na temat kandydatów wystawia ocenę. Na jej podstawie dana rodzina zostaje dopuszczona do szkoleń, mających na celu zakwalifikowanie kandydatów do adopcji pełnej oraz przekazanie wiedzy z zakresu przykładowych problemów, jakie mogą pojawić się w procesie wychowawczym  i metod ich rozwiązywania.

Kolejnym etapem jest oczekiwanie na wybrane dziecko oraz stopniowo zapoznanie się z jego historią, uczestnictwo w jego życiu.

Etap końcowy to wniosek do sądu rodzinnego o adopcję dziecka, w którym czynnie uczestniczy i pomaga przyszłym rodzicom ośrodek adopcyjny. Po zgodzie na zabranie dziecka do nowej rodziny rozpoczyna się okres preadopcyjny, a po nim druga rozprawa będąca dopełnieniem prawnych formalności procesu adopcji.