Kto może założyć rodzinny dom dziecka?

Jedną z form rodzinnej opieki nad dzieckiem są rodzinne domy dziecka. Tego typu placówki wychowawcze umożliwiają wspólne wychowanie i opiekę  licznemu rodzeństwu. Celem powołania rodzinnego domu dziecka jest zapewnienie dzieciom środowiska, w którym mogłyby nie tylko spokojnie rozwijać swoje podstawowe potrzeby bytowe, rozwojowe i społeczne, ale umożliwienie dorastania w atmosferze ciepła i miłości, której nie zaznały ze strony rodziców biologicznych.

Placówka ta powoływana jest specjalną uchwałą, którą wydaja władze lokalne po dokonaniu oceny zasadności utworzenia rodzinnego domu dziecka. Etapy zakładania rodzinnego domu dziecka są czasochłonne. Oprócz uzyskania zaświadczenia od władz samorządowych o zasadności rozpoczęcia funkcjonowania tego typu jednostki opiekuńczej wymagane jest spełnienie szeregu wymogów formalnych.

Kto może zostać dyrektorem placówki rodzinnej? Musi być to osoba posiadająca wykształcenie wyższe lub co najmniej średnie, która przeszła przez odpowiednie szkolenie w ośrodku adopcyjno-opiekuńczym. Wymagany jest też pozytywny wynik postępowania kwalifikacyjnego wobec takiej osoby, która będąc jednocześnie wychowawcą bierze na swoje barki ogromny ciężar odpowiedzialności nie tylko za wychowanie dzieci, ale również za prowadzenie dokumentacji i ustalanie indywidualnych planów pracy z dziećmi.

Kolejnym istotnym warunkiem umożliwiającym założenie rodzinnego domu dziecka są odpowiednie warunki lokalowe. Mieszkanie musi być odpowiednio przystosowane do przyjęcia większej ilości dzieci. Zazwyczaj liczba ta waha się od czterech do nawet kilkunastu osób. Zazwyczaj władze samorządowe mają obowiązek dostarczenia podstawowego wyposażenia tego typu placówki w meble, pościel i podstawowe środki trwałe. Niemniej musi zostać zapewniona podstawowa baza lokalowa.

Wśród kandydatów na osoby starające się o założenie rodzinnego domu dziecka preferowane są osoby posiadające już doświadczenie rodzicielskie. Wynika to z charakteru tego typu placówki, która bywa przedsięwzięciem niezmiernie trudnym do realizacji, które mogłoby przerosnąć nawet najszersze chęci osób nieposiadających żadnego przygotowania i doświadczenia w opiece nad dziećmi.