Przygotowania do adopcyjnego rodzicielstwa

Rodzicielstwo to nie tylko radość płynąca z możliwości obserwowania rozwoju naszej pociechy, obdarowywania jej stuprocentową i bezinteresowną miłością, zapewniania warunków do stania się szczęśliwym człowiekiem świadomym własnej wartości, dzielenia się z nią własnym doświadczeniem. Rodzicielstwo to także umiejętność rozwiązywania problemów od których nie da się uciec w żadnym procesie wychowawczym.

Prawo adopcyjne i procedura adopcji, która jest wstępnym etapem weryfikacji kandydatów na rodziców adopcyjnych, choć dość długa i ciężka, mimo wszystko jest wyłącznie kwestią formalną. Zderzenie z prawdziwym życiem bywa zasadniczo odmienne od naszych oczekiwań. Dlatego każda osoba decydująca się na adopcję powinna zdać sobie sprawę z motywacji, jakie nią kierują w podjęciu tak ważnej decyzji, która wiąże, ale jednocześnie drastycznie zmienia dotychczas osobne historie ludzkie.

Ból wynikający z niemożliwości posiadania własnego potomstwa nie może stać się główną motywacją do adopcji. Trzeba też zdać sobie sprawę, że dziecko, które po decyzji sądu rodzinnego stanie się pełnoprawnym członkiem rodziny ma za sobą najczęściej smutną historię, która na zawsze pozostanie już w obszarze jego doświadczeń. Dlatego proces oswajania się z nowym otoczeniem i wzajemnego poznawania się rodziców i dziecka, zwłaszcza dziecka starszego wymaga niezwykłej delikatności i cierpliwości.

Wszelkie trudności i problemy, których źródłem bywa traumatyczna przeszłość z biegiem czasu powinny ulegać wyciszeniu, niemniej dużo zależy od wypracowania sobie jak najlepszych relacji od na samym początku.

W celu przygotowania do adopcyjnego rodzicielstwa, podczas procedury adopcyjnej kandydaci mają okazję uczestniczyć w regularnych spotkaniach rodzin adopcyjnych, grup wsparcia. Spotkania te są bardzo ważnym etapem przygotowania do przyjęcia dziecka. Możliwość uczestniczenia w dyskusji, zadania pytań i bezpośrednia wymiana doświadczeń pomaga rozwiać nurtujące przyszłych rodziców wątpliwości. Jest to cenne źródło informacji zwłaszcza dla par, które nie miały do tej pory doświadczenia w wychowaniu dziecka.