Adopcja ze wskazaniem w prawie adopcyjnym

Bezdzietność to problem dotykający ogromną liczbę małżeństw. Osoby, które chciałyby przekazać swoją miłość i otoczyć troską młodego człowieka mają oczywiście możliwość zaadoptowania dziecka. Decyzja ta powinna jednak zostać dokładnie przemyślana, a motywacją nie może być wyłącznie chęć realizacji własnych ambicji rodzicielskich.

Proces adopcyjny jest jednak procedurą długotrwałą. Alternatywą dla trwającego nieraz przez kilka lat procesu adopcyjnego może być procedura adopcji ze wskazaniem, która jest zupełnie legalną formą adopcji. Dzięki niej rodzice adopcyjni nie tracą długich lat na staranie się o adopcję, a dziecko od urodzenia może mieć szansę wychowywać się w rodzinnej atmosferze, z dala od tułaczki po placówkach opiekuńczych. Dlaczego zatem adopcja ze wskazaniem wzbudza tak wiele kontrowersji?

Pierwszym argumentem, jaki wysuwają przeciwnicy tego typu adopcji jest fakt, że para zdecydowana na adopcję, poprzez pominięcie procedury kwalifikacyjnej, tak istotnej w procesie adopcyjnym może okazać się jednak niewłaściwymi rodzicami dla maleństwa. Pominięcie procedur postępowania adopcyjnego, jakimi koordynuje ośrodek adopcyjny, wyklucza możliwość dokładnego poznania osobowości kandydatów na rodziców adopcyjnych, poznania ich motywacji do przysposobienia dziecka. Prawda jest jednak taka, że o przyznaniu prawa do adopcji decyduje w tym przypadku także sąd, do którego obowiązków należy zbadanie, czy adopcja jest zupełnie zgodna z dobrem dziecka. Małżeństwo, które składa wniosek o adopcję musi przedstawić odpowiednią dokumentację, poddawane zostaje też badaniom psychologicznym. Dlatego też zarzut ten jest zupełnie bezpodstawny.

Aby mogło dojść do adopcji ze wskazaniem konieczna jest zgoda rodziców biologicznych, której nie mogą złożyć przed sądem wcześniej niż 6 tygodni po porodzie. Jednocześnie z oświadczeniem o zrzeczeniu się praw rodzicielskich na rzecz wskazanej rodziny lub rodzica, rodzice adopcyjni składają wniosek o pełne przysposobienie tego dziecka, wraz z innymi wymaganymi dokumentami, jak odpis aktu małżeństwa, czy zaświadczenia o niekaralności, wysokości dochodów, braku przeciwwskazań zdrowotnych do opieki nad dzieckiem.

Podczas 6 tygodni po porodzie noworodkiem może opiekować się matka naturalna. W przypadku, gdy nie wyraża zgody, przyszli rodzice adopcyjni mogą złożyć wniosek o ustanowienie ich rodziną zastępczą do czasu, aż sytuacja prawna dziecka zostanie uregulowana odpowiednią decyzją sądu.

Adopcja ze wskazaniem znacznie skraca czas oczekiwania na dziecko i wyklucza niebezpieczeństwo porzucenia dziecka w mało sprzyjającym środowisku placówek opiekuńczych.